PROFESJONALNY MONTAŻ PODŁÓG

01.8

Profesjonalny montaż podłóg

podłogi drewniane

Kluczowy moment realizacji podłogi

Układanie i montaż podłogi drewnianej to ostatni etap prac wykończeniowych. Współpracujemy z ekipami podwykonawczymi, które od wielu lat wykonują prace związane z zawodem parkieciarskim. To kluczowy etap przygody z podłogą drewnianą. Gwarantujemy kompetencję i doświadczenie - świadczy o tym szerokie grono zadowolonych klientów.

PODŁOGI BOLECHOWO

Kluczowy moment realizacji podłogi

Pierwsze prace parkieciarskie należy wykonywać po zakończeniu tzw. „mokrych prac”, do których zaliczamy układanie płytek, terakoty, gresu, położenie tynków oraz gładzi. Radzimy również, aby podłogi były wykonane przed montażem drzwi wewnętrznych, co umożliwi dokładną ich obróbkę w miejscach łączenia ościeżnic z podłogą, oraz wyeliminuje ewentualne uszkodzenia mechaniczne np. przy cyklinowaniu. Głównymi czynnikami które należy brać pod uwagę, są temperatura i wilgotność. Jeżeli chodzi o temperaturę, to optymalnie powinna ona wynosić ok. 19- 22° C. Natomiast wilgotność względna powietrza powinna się mieścić w przedziale 45 – 65%, a wilgotność posadzki, badana metodą CM nie większa niż 1,5%. Beton ma być już suchy. Nierówny beton, koniecznie trzeba wyrównać: szpachlować, albo równać za pomocą mas wyrównujących zalecanych pod parkiety drewniane. Pracujemy na różnego rodzaju produktach firmy UZIN szpachlówki i masy naprawcze i wyrównujące. Przy pracach z nimi należy dokładnie trzymać się wskazówek producenta.

Podłogę drewnianą można również stosować przy ogrzewaniu podłogowym, jednak nie każdy rodzaj parkietu jest odpowiedni na tak uzbrojone podłoże. Klepki pod wpływem zachodzących zmian klimatycznych wnętrza na przestrzeni pór roku ulegają większym zmianom niż zwykły parkiet przyklejony do betonowej powierzchni. Wilgotność posadzki anhydrytowej  powinna wynosić maksymalnie 0,5% ( przy ogrzewaniu podłogowym maksymalnie 0,3%). Wybierając gatunek drewna należy pamiętać o tym, by było ono jak najbardziej stabilne (niski współczynnik skurczu) i jak najdłużej zachowywało swoje parametry techniczne. Pozwoli to, na utrzymanie jednolitej posadzki bez przerw między klepkami na przestrzeni całego roku. Takie właściwości mają egzotyczne, twarde i odporne gatunki drewna jak Iroko, Merbau czy Doussie (Afzalia, ale także gatunki krajowe, takie jak DĄB lub JESION. Zdecydowanie nie poleca się montować  na ogrzewanie podłogowe parkiety z Buku czy Grabu, gdyż dosyć mocno się kurczą. Użytkowanie takiej podłogi wymaga pewnego wyczucia. Należy pamiętać, by ogrzewanie podłogowe włączać stopniowo, unikać gwałtownych skoków temperatury. Taka podłoga jest bardziej wrażliwa na wpływ wilgoci, a w sezonie grzewczym mają prawo pojawiać się szczeliny, które latem zazwyczaj zanikają.

Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej się spisują podłogi warstwowe zwane potocznie deskami gotowymi. Deska na ogrzewanie podłogowe nie powinien być grubszy niż 15mm.

Zalecenia dotyczące montażu parkietu na ogrzewaniu podłogowym:

  1. Przed położeniem drewna wymagane jest wykonanie rozruchu urządzeń grzewczych- Podkłady ogrzewane powinny być wygrzane zgodnie z PROTOKÓŁEM WYGRZEWANIA PODKŁADU Z WODNYM OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM.
  2. Inwestor powinien każdorazowo przedstawić dokumentację potwierdzającą prawidłowość wykonania prac instalacyjnych.
  3. Maksymalna temperatura powierzchni powinna wynosić 26- 28 °C.
  4. Opór przenikania ciepła deski nie powinien być większy niż 0,10m2 x K/W.
  5. Podczas montażu deski i w trakcie jego użytkowania należy utrzymywać właściwe warunki klimatyczne pomieszczenia.
  6. Należy unikać posadzek wykonanych z gatunków drewna o dużym skurczu lub ewentualnie użyć jako alternatywne w postaci parkietu wielowarstwowego.
  7. Na drewnianych posadzkach ogrzewanych nie należy rozkładać dywanów, pod którymi tworzy się strefa ciepła bez wymiany powietrza. Powstają w tych miejscach wyraźne i duże szczeliny.

 Należy pamiętać, że sposób wykończenia powierzchni może podkreślić strukturę i charakter wybranego drewna, bądź też te cechy stonować. Przy czym, tak specyficzny materiał jakim jest drewno sprawia, że praktycznie nie możliwe jest uzyskanie takiego samego efektu jak na oglądanych próbkach. Każda podłoga drewniana ma niepowtarzalny styl i charakter.

Uwaga! Pracę drewna można ograniczyć poprzez utrzymanie zalecanych warunków, np. stosując nawilżacze zimą, lecz nie ma możliwości, aby je wykluczyć. Naturalna praca drewna i dopasowanie materiału do warunków otoczenia nie może być powodem reklamacji. Podłoga i zastosowany na niej lakier bądź olej podlegają w zależności od intensywności użytkowania naturalnemu zużyciu.

 

 

Lakier czy olej? Wybór należy do Klienta!

Jest on związany z przeznaczeniem podłogi bądź upodobaniami estetycznymi. Lakier to powierzchnia umożliwiająca łatwą konserwacje i utrzymanie w czystości. Drewno po lakierowaniu uzyskuje inną barwę i uwidacznia się każdy szczegół- również przy drewnie egzotycznym.

Podłoga olejowana najczęściej stosowana na powierzchniach, które będę intensywnie użytkowane np. sale taneczne. Powierzchnia ta jest matowa. Podłogi olejowane wymagają stosowania konserwacji powierzchni uzależnionej od intensywności użytkowania. Podłogi olejowane i woskowane można odnowić tylko w jednym, zabrudzonym czy uszkodzonym miejscu, bez potrzeby generalnego remontu. Olej w odróżnieniu od lakieru wsiąka w górną warstwę drewna, a nie pokrywa jego powierzchni mniej lub bardziej błyszczącą błoną, jaka się pojawia przy lakierowaniu.
Znajdująca się na powierzchni warstwa lakieru jakby oddziela go od otoczenia, natomiast impregnując powierzchnię olejem zostaje bezpośredni kontakt z drewnem, ono łatwo oddycha i reguluje w ten sposób mikroklimat pomieszczenia. Przy zastosowaniu olejów zachowujemy naturalną strukturę drewna, także w dotyku, można go wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni posadzki.

Oleje zazwyczaj bywają syntetyczne, naturalne i mieszane. Naturalne są pochodzenia roślinnego, czas ich schnięcia jest dłuższy niż olejów syntetycznych, są także mniej odporne, a pokrytą powierzchnię należy co pewien czas woskować, albo pielęgnować innymi specjalnymi środkami. Podstawową zaletą naturalnych olejów jest ekologiczność. W łazience najlepiej sprawdza się zastosowanie wykończenia twardym olejem woskowym  -  olejowanie podłogi mają właściwości antypoślizgowe.

wzory
podłóg drewnianych

jodła angielska

jodła francuska

wzory pałacowe

cokoły i listwy drewniane

Profesjonalny montaż podłóg
Układanie i montaż podłogi drewnianej to ostatni etap prac wykończeniowych. Współpracujemy z ekipami podwykonawczymi, które od wielu lat wykonują prace związane z zawodem parkieciarskim.
Chemia parkietowa
Odpowiednie przygotowanie podłoża to bardzo złożone zadanie. Postawiliśmy na niezawodnych partnerów – producentów chemii parkietowej.
Katalog produktów
Strefa dla architekta
Doskonale zaprojektowana współpraca...
Jesteś architektem, projektantem lub dekoratorem wnętrz?
Dołącz do nas!
ue
Copyright © 2021 Podłogi Bolechowo
created by akedo